Een succesvolle samenwerking tussen Reclassering Nederland en Surant, die reeds vijf jaar bestaat, is met nog eens twee jaar verlengd. De komende twee jaar zullen nog meer taakgestraften hun werkstraf onder begeleiding van de Reclassering en Surant kunnen uitvoeren, met daarbij een sterke focus op hulp op de vijf leefgebieden, preventie van terugval in de criminaliteit en ondersteuning bij reïntegratie.
Al bijna tweehonderd jaar is Reclassering Nederland als onafhankelijke stichting dé instantie die daders (definitief afgestraften) faciliteert in het uitvoeren van hun werkstraf. Daarbij ligt de focus op adviseren, toezicht houden en begeleiden. Surant is daarbij sinds enkele jaren een belangrijke en prominente partner in de regio midden-Nederland (Noord-Holland en Flevoland). De samenwerking tussen Reclassering Nederland en Surant is nu met twee jaar verlengd, waarbij Surant zorgdraagt voor niet alleen de uitvoer van werkstraffen, maar ook voor het verlengen en versterken van de gedeelde missies en visies.
Een taakstraf is niet zomaar een straf
Een taakstraf is een hoofdstraf; een primaire straf die wordt opgelegd, al dan niet in combinatie met één van de andere twee hoofdstraffen: detentie of een geldboete. Een taakstraf wordt uitgevoerd in de vorm van een werkstraf. De term “werkstraf” wordt niet voor niets gehanteerd: veroordeelden voeren als straf nuttig en onbetaald werk uit om zo iets terug te doen voor de maatschappij.
Zowel Reclassering als Surant beschouwt een taakstraf/werkstraf niet als zomaar een straf. Deze vorm van straf is niet alleen bedoeld als vergelding, maar wordt ook opgelegd om recidive te voorkomen, crimineel gedrag te ontmoedigen en reïntegratie in de maatschappij te stimuleren. Met deze uitgangspunten in gedachten sloot Surant zo’n vijf jaar geleden aan als partner van Reclassering Nederland. Deze samenwerking is zeer succesvol gebleken. De afgelopen jaren hebben honderden taakgestraften hun traject succesvol afgerond met een beter perspectief dan voor aanvang van hun straf.
Straffen, preveniëren, stabiliseren
De verlenging van de samenwerking is een mooie gelegenheid om de buitenwereld meer inzicht te geven in de gezamenlijke aanpak van Reclassering Nederland en Surant, die om meer draait dan simpelweg het goed uitvoeren van de opgelegde straffen.
Het doel is om taakgestraften in te laten zien dat zij tijdens het uitvoeren van hun werkstraf méér doen dan alleen het werken van het verplichte aantal uren. Waar de Reclassering vooral toeziet op naleving van de regels en voorwaarden, heeft Surant als partner de belangrijke taak om van positieve invloed te zijn op de levens van de taakgestraften. Dew Koesal, directeur/bestuurder van Surant: “Surant ondersteunt cliënten op vijf belangrijke leefgebieden: regelzaken, werk en inkomen, financiën en schulden, zorg, en huisvesting. Cliënten van Reclassering Nederland die hun werkstraf bij ons uitvoeren, krijgen ook steun op deze leefgebieden om hen zo te helpen hun leven op de rit te krijgen. Wij helpen hen de belangrijkste factoren in hun leven te stabiliseren zodat de kans op recidive afneemt en de taakgestrafte de handvatten krijgt om een positieve invulling aan zijn/haar leven te geven.“
Taakgestraften voeren hun werkstraf uit in het Klusloket, Surant’s eigen werkplaats voor dagbesteders, taakgestraften en vrijwilligers. Onder begeleiding van ervaren voormannen voeren zij klussen uit voor burgers met een krappe beurs in de regio’s Almere en Diemen/Amsterdam. Op deze manier leveren zij een waardevolle bijdrage aan de maatschappij.
Alex Mol van Reclassering Nederland: “Als projectbeheerder van de werkstrafunit regio Noord-West ben ik werkzaam in gebied Noord-Holland. Surant’s vestiging in Almere ligt niet in mijn werkgebied. Ik heb Surant als organisatie leren kennen via een collega projectbeheerder die werkzaam was in het werkgebied Almere, wat valt onder regio Midden Noord. Na een kennismaking met Dew Koesal op de [voormalige, red.] locatie in Zaandam zijn de eerste stappen gezet om ook de samenwerking met Surant aan te gaan in mijn regio en in november 2020 is de samenwerkingsovereenkomst ondertekend. Elke twee jaar doen we een evaluatie van de samenwerking en bespreken dan of we de samenwerking kunnen continueren onder dezelfde afspraken en voorwaarden of dat we bepaalde zaken dienen aan te passen. Inmiddels is de vestiging van Zaandam verplaatst naar Diemen en de overeenkomst met Surant in mijn regio loopt nog tot oktober 2025. Ruim voor die tijd gaan we weer met elkaar in gesprek om de samenwerking tussen de Reclassering en Surant bespreken. Vanuit de reclassering zijn we blij met Surant als externe werkstraflocatie omdat we daar onze cliënten met een opgelegde werkstraf te werk kunnen stellen om de werkstraf daar te laten uitvoeren. En als een cliënt na zijn werkstraf besluit om bij Surant in een traject te stappen naar regulier werk is dat een win-win in het voorkomen van recidive.“
Van straf naar kansen
Het primaire doel van een werkstraf is en blijf natuurlijk de tenuitvoerlegging van een door de rechter opgelegde straf. Reclassering Nederland en Surant kijken echter gezamenlijk verder. Eén van de uitgangspunten van Surant is dat iedereen een tweede kans verdient. Wie zich tijdens de uitvoer van de werkstraf goed gedraagt en goed inzet, krijgt ook écht kansen. Zo kunnen ex-taakgestraften bijvoorbeeld in worden gezet voor het preventieproject Gestolen Tijd, waarbij voorlichting wordt gegeven op middelbare scholen omtrent de gevolgen van criminaliteit. Ook kunnen gemotiveerde cliënten na het afronden van hun taakstraf worden ondersteund door Surant-partner Stichting Prometheus voor begeleiding naar werk. Zo zetten de Reclassering en Surant zich in voor een positieve impact in het leven van taakgestraften. Iets waar de komende twee jaar intensief aan verder zal worden gewerkt.